مونترال کانادا شهری که باید دید

مونترال کانادا شهری که باید دید


مونترال کانادا شهری که باید دید
تاریخ : 8/9/2017 7:26:06 AM

کانادا از پنهاورترین کشورهای دنیا است اما شهرهای مهم از نظر گردشگران در آن شاید به تعداد انگشت های دست باشد. مونترال کانادا بی تردید یکی از آن شهرها است که هیچ گردشگری نمی تواند آن را نادیده بگیرد.این شهر اگرچه به دلیل آب و هوایی ویژه ای که دارد فقط در نیمه اول سال قابل بازدید است اما همچنان در ردیف دیدنی ترین شهرهای کانادا به شمار می رود. مونترال کانادا به واقع شهری است که باید دید.

مونترال کانادا سومین شهر بزرگ کانادا و بزرگ‌ترین شهر استان «کِبِک» در دل جزیره‌ای به همین نام یعنی مونترال جای گرفته است. اگرچه شهر کبک به عنوان مرکز استان کبک باید پرآوازه تر از مونترال باشد اما به واقع چنین نیست.

برای گردشگرانی که از سراسر دنیا به این شهر سفر می کنند چه به صورت انفرادی چه در قالب تور کانادا منابع مختلفی وجود دارد که می توانند از داده های آن استفاده کنند. تریپ ادوایزر شاید نخستین سایتی باشد که نظرات بسیاری راجع به این شهر توسط کاربران قبلی در آن درج شده است.

ریشه‌ی نام شهر مونترال کانادا از قله‌ی سه‌ شاخه‌ی کوه «مونت-رویال» گرفته شده‌. هرچند نخستین گروه اروپایی در سال 1642 میلادی در این شهر سکونت گزیدند، اما در اصل حدود یک سده پیش از زمانی که فرانسویان ادعای مالکیت دره‌ی سنت‌لورنس را اعلام دارند، پای‌شان به این نقطه باز شده بود.

با اینکه مونترال کنونی جلوه‌گاهی است از آمیزش زیبای فرهنگ‌ها و نژادهای گوناگون، اما هنوز به یادگارهای فرانسوی‌ خود می‌بالد و آن‌ها را با افتخار به نمایش می‌گذارد.

فرهنگ این شهر در حقیقت چون چهل‌تکه‌ی رنگارنگی است که حتی با وجود اشغال شهر در سال 1760 میلادی به دست کشور بریتانیا، حس‌وحال فرانسوی‌‌اش از همه پررنگ‌تر و غالب‌تر می‌نماید.

بیش از هر نشانی، میراث مذهب کاتولیک رومی به یادگار از نخستین فرانسویان شهر، در کلیسای نوتردام، سنت ژوزف و کلیسای جامع شهر به نام ماری- ریِن- دو-موند به‌ روشنی دیده می‌شود. در عکس زیر نمای بیرونی کلیسای نوتردام شهر مونترال دیده می شود.

مونترال کانادا تور کانادا نوتردام کانادا ونکوور تورنتو

 

معماری نوی مونترال نیز پرآوازه است. این شهر که به خاطر ساخت‌ وسازهای مدرن‌اش به‌ شایستگی جوایز ارزنده‌ای کسب کرده، از سوی سازمان یونسکو عنوان ویژه‌ی «شهر طراحی» را دریافت نموده‌است.

انرژی این شهر بی‌همتاست. چه هنگامی که در یکی از کافه‌های محله‌ی «ایتالیای کوچک» نشسته‌اید؛ همان کافه‌های محشر فرانسوی که در فضای آزاد و کنار خیابان‌ها گسترده‌اند و آرام آرام جرعه‌ای از فنجان کاپوچینوی نابی می‌نوشید که در این محل به دست مشتری می‌دهند، چه زمانی که در مجموعه‌ی گسترده‌ی «کازینو مونترال» سرگرم تماشای بازی‌ها هستید و چه وقتی که به دیدار و کاوش در بناهای تاریخی «مونترال کهن» رفته‌اید. 

می‌توانید سرزندگی و هیجان مونترالی را زیر پوست خود حس کنید که بیشتر به زمین‌بازی پهناوری شبیه است.

حال‌وهوای این جامعه‌ی چند‌‌ ملیتی پرنشاط در تمام وجوه زندگی روزمره‌ احساس می‌شود، از پخت‌وپز گوناگون و البته درجه یک‌اش، فستیوال جَز و عرصه‌ی فعال موسیقی‌‌ آن، تا فروشگاه‌های شیک و مُد روز و سرانجام صحنه‌ی پرحاشیه هنرهای مختلف‌اش، همه و همه گویای زندگی شهری پویای مونترال هستند.

شهر مونترال به چند ناحیه تقسیم می‌شود که هر کدام، بخشی زنده و منحصربه‌فردی از این شهر شگفت‌انگیز و گردشگرنواز را به نمایش می‌گذارد. اگر از موزه‌های پرشمار این شهر بگوییم، از میان آن همه، از «موزه هنرهای زیبا» که در محله‌ی مرکزی شهر جای دارد نباید غافل شد.

این ناحیه در گذشته، با نام «مایل‌مربع طلایی» شناخته می‌شد. علت این نام‌گذاری خانه‌های بزرگ و لوکسی بود که در این محوطه به دست کارخانه‌داران توانگر اسکاتلندی و انگلیسی که در شکل‌گیری حیات سیاسی و اجتماعی این شهر نقش مهمی داشتند، ساخته شد. هم‌اکنون، این ناحیه برخی از تماشایی‌ترین آثار معماری مدرن را دربرمی‌گیرد.

«پَلِس دِز اَرت» یا «کاخ هنرها» کانون فعالیت‌های فرهنگی این شهر است، این بنیاد «ارکستر سمفونی مونترال»، «ارکسترای متروپلیتن»، «موزیکی دُ مونترال»، «اپرای موتنرال» و «باله بزرگ مونترال» را به همراه چندین گروه رقص و سازمان هنری پرآوازه‌ی «سیرک دُ سولِی» (سیرک خورشید) زیرپوشش خود دارد.

افزون به این‌ها مونترال شاهد عرصه‌ی پرشور موسیقی امروزی نیز هست. «محله لاتین» یا همان «کارتیه لاتین» پاتوق اهل ادبیات و مرکز گفتگوهای داغ مربوط به تئاتر و ادبیات نمایشی است. این شهر شادمان میزبان چندین و چند جشنواره‌ی سالانه هم هست؛ همچون «فستیوال بین‌المللی موسیقی جز»، جشن‌های: «فرانسوی‌زبانان»، «محض خنده»، «فستیوال اوشه‌ئاگا»، «جشنوره پاپ مونترال» و جشن بزرگ آتش‌بازی.

کهن‌ترین بخش این شهر«وی‌یو مونترال» یا همان «مونترال قدیمی» است، جایی که حال‌وهوای اروپای قدیم بیش از هر جای دیگر شهر در آن حس می‌شود، به‌ویژه محله «سنت دنیس» که یاد کرانه‌ی‌ سمت چپ شهر پاریس را در خاطرها زنده می‌کند. عکس زیر گوشه ای از مونترال قدیمی را به نمایش می گذارد.

مونترال کانادا تور کانادا کبک ونکوور تورنتو

 

مونترال کانادا و مهترین دیدنی ها

بلوار سنت لوران، خیابان وست سنت کاترین وخیابان کِرِسِنت، مراکز پرآوازه‌ی شبگردی و خوش‌گذرانی‌های شبانه هستند.
برای کسانی که بیشتر دوستدار طبیعت و طبیعت‌گردی‌اند، مونترال به اندازه‌ی کافی فضاهای سبز زیبا دارد.

پارک دو مونترال بوستان بسیار زیبایی است که بر کوهستانی به همین نام جای گرفته و گذشته از چشم‌اندازهای شگفت‌انگیزش، امکانات گوناگونی در اختیار تماشاگران قرار می‌دهد. 

خیابان سنت کاترین و پیرامون‌اش مرکز خرید شهر است، ولی به هنگام زمستان، مونترالی‌ها راهی «ویل سوته‌قِن» (شهر زیرزمینی) می‌شوند.

این ناحیه‌ی زیرزمینی بیش از 1600 فروشگاه و 30 سینما و چیزی در حدود 200 رستوران دارد، که مشتریان را از سوز و سرمای نفس‌گیر زمستان شهر در امان نگاه‌ می‌دارد.

جالب است بدانید که زمستان‌های مونترال گاه از مسکو یا سنت پطرزبورگ هم سردتر می‌شود.

سخن پایانی اینکه مونترال برای هر سلیقه‌ای حرفی برای گفتن دارد. 

 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط