متئورای یونان معبدی معلق در آسمان

متئورای یونان معبدی معلق در آسمان


متئورای یونان معبدی معلق در آسمان
تاریخ : 8/17/2017 7:19:10 PM

بعضی وقت ها در کشوری جایی وجود دارد متفاوت از همه دیدنی های دیگر. جایی که نگاه و هوش و حواس خود را به خود جلب می کند. متئورای یونان دریچه ای است به سوی دنیایی عجیب، معابدی معلق در آسمان و جایی برای عبادت کسانی که از همه کس و همه جا به دور بوده اند. شاید روزی فرصتی برای دیدن آن پیدا کنید.

هدف ما از سفر معمولا گشت و گذار، رفع خستگی، دیدن مکانهای تازه و .. است. می رویم تا ذهن و جسممان کمی آسایش پیدا کند و نهایتا چند عکس خاطره انگیز برایمان می ماند و چند سوغاتی اگر خوش شانس باشیم و بتوانیم اشیاء خوبی پیدا کنیم. اما همیشه هدف از سفر این نبوده.

حتما داستان سفرهای زیارتی را در گذشته شنیده اید. حتما کتابی به دستتان رسیده یا فرد بسیار کهنسالی در خانواده داشته اید که داستان مرارتها و خطرات و گاه ماجراجوییهای سفرهای زیارتی با پای پیاده ( چه بسا بدون کفش ) را  برایتان تعریف کرده باشد.

در این بخش از معرفی مکانهای گردشگری قصد داریم مکان متفاوت و در عین حال بی نظیری را  به شما معرفی کنیم که قرنها مقصد زائرین بی پروا بوده بوده. اگر اهل ماجراجویی هستید با ما همراه شوید.

در مرکز کشور یونان دشتی وجود دارد به نام دشت تسالی ( این دشت در نزدیکی شهر کالامباکا Kalambaka  , واقع شده است ) در لبه شمال غربی دشتهای تسالی و در نزدیکی رودخانه پاینس صخره هایی به نظر غیر قابل دسترس به شکل ستون قرار دارد که چشم هر بیننده ای را خیره میکند.

به این صخره ها متئورا می گویند. به معنای صخره های معلق یا صخره های معلق در آسمان. وقتی از دور به این صخره های سربه فلک کشیده نگاه می کنید ممکن است شک کنید که منظره روبرو واقعی است یا بخشی از یک نقاشی یا انیمیشن.

اینکه از نظر زمین شناسی چطور این صخره های عظیم در دل دشت  پدید آمده اند سوال مهمی است اما هر چه هست کارشناسان بر این عقیده اند که قطعا از 1000 سال پیش تا کنون وجود داشته اند.

برخی زمین شناسان بر این باورند که این منطقه 60 میلیون سال پیش بوجود آمده و این صخره ها در اثر زمین لرزه  و باد و باران اینچنین زیبا تراشیده شده اند.

متئورای یونان تور یونان آتن

اما عجیب ترین و جالب ترین بخش از متئورا صومعه هایی هستند که برفراز این صخره ها ساخته شده اند. اگر مایل هستید اطلاعات خوبی راجع به متئورای یونان و تجربه گردشگران دیگر در اختیار داشته باشید می توانید به روی تریپ ادوایزر حساب کنید.

اگر به اندازه کافی ماجراجو باشید و به این صخره های عظیم نزدیک شوید، در بالاترین قسمت از این صخره ها ساختمانهایی را خواهید دید که تاریخ ساخت آن در نزدیک ترین تخمینی که زده میشود به قرن 14 میلادی باز می گردد و در حدود 400 متر از سطح زمین بالاتر هستند.

گفته میشود در دوره تسلط ترکان عثمانی این صومعه ها عمدا توسط راهبان مسیحی در چنین جایی غیر قابل دسترس و دور از زندگی آدمها دساخته شد تا از حمله ترکها در امان بمانند.

روایت دیگری هم هست که می گوید تاریخ ساخت این صومعه ها به قرن 10 میلادی بازمی گردد ودلیل ساخت آن دوری هر چه بیشتراز زندگی دنیوی و نزدیکی به خداوند برفراز آسما ن است.

تعداد آنها 26 عدد بوده که در حال حاضر 6 تای آنها همچنان فعالند و راهبان در آنها مشغول عبادت گرچه تعداد آنها در هر کدام کمتر از 10 نفر است. 5 صومعه مردانه و یکی مختص زنان است. متئورا به جرات مهمترین و بزرگترین مجموعه از کلیسای ارتدکس یونان است .
 

متئورا یونان آتن تور یونان تور آتن


رفتن به همه این صومعه ها کار آسانی نیست و برای بازدید از آنها باید برنامه ریزی کرد و نقشه داشت. سوال این است که در قرن 14 میلادی چطور آنها را ساخته اند؟

قبل از آنکه این بناها ساخته شوند راهب های زیادی در غارهای این منطقه زندگی می کرده اند و به عبادت مشغول. احتمالا آنها دست به دست هم داده اند تا بنایی باشکوه بسازند و در طول سالیان دراز دست به ساختن این بناهای باشکوه زده اند.

در تاریخ آمده به دلیل نبودن امکانات عده زیادی در راه ساختن آنها جانشان را از دست داده اند و مجروح شده اند. بالا بردن مصالح از این صخره ها کار آسانی نیست و قطعا قدرت ایمان را نشان میدهد.

همین صومعه هایی که هنوز هم محل عبادت هستند تا سالهای اخیر از داشتن برق و آب و دیگر امکانات محروم بوده اند.

راهبان در قدیم از شبکه گسترده ای از نردبانهای ناایمن برای دسترسی به صومعه ها استفاده میکردند. در سال 1920 میلادی تعداد زیادی پله در صخره ها تراشیده شد و دسترسی به ساختمانها بسیار راحت تر و برای توریست ها ممکن شد.

این بنا در سال 1988 در لیست سازمان جهانی یونسکو به عنوان میراث بشری ثبت شده است.

متئورا یونان آتن تور یونان تور آتن یونان


صومعه های متئورا یونان

همانطور که گفته شد در حال حاضر 6 صومعه فعال هستند و می شود از آنها بازدید کرد. البته اگر کوهنورد خوبی باشید می توانید از بقیه نیز بازدید کنید.

از جمله مکانهای دیگر این مجموعه میتوان به Doupiani Hermitage ، The Rock of Aghio Pnevma، Ypapanti Monastery، St. George Madilas، St. Nicholas (Badovas)، The Tower of Aghia اشاره کرد که هر کدام در  نوع خو بازمانده هایی اعجاب انگیز از دنیای قدیم بوده اند. در ابتدا خود صومعه ها را با هم مرور می کنیم و سپس به شیوه های دسترسی به آنها می پردازیم.


صومعه مقدس متئورن بزرگ Holy Monastery of Great Meteoron

این صومعه بزرگترین صومعه مجموعه متئورا است و در بالاترین ارتفاع در این منطقه واقع شده که در حال حاضر به موزه تبدیل شده است. این صومعه در حدود سالهای 1340 توسط راهب آتانازیوس ساخته شده است

متئورا یونان آتن یونان تور یونان تور آتن

 

صومعه مقدس وارلام Holy Monastery of Varlaam

اولین بار یک کشیش جسور به نام وارلام در حدود سالهاس 1350 میلادی این صخره را کشف کرد و از آن بالا رفت و در آنجا 3 کلیسا، یک اتاق کوچک و یک تانک آب ساخت.

پس از او این صخره برای 200 سال دست نخورده باقی ماند تا اینکه دو برادر ثروتمند دوباره آن را یافتند و احیا کردند. تاریخ ساخت بنای فعلی این صومعه به قرن 16 میلادی باز میگردد و یکی از زیباترین صومعه های متئورا و پس از صومعه متئورن بزرگ ، بزرگترین در این مجموعه است. 195 پله برای دسترسی به این صومعه ساخته شده است.

متئورا یونان آتن تور یونان تور آتن

 

صومعه مقدس سن استفان Holy Monastery of St. Stephen

این صومعه کوچک در اواسط قرن 16 ساخته شده است و هم اکنون بخشی از آن به موزه تبدیل شده. این صومعه تنها صومعه مختص خانمها در متئورا است که هنوز فعال است. در زمان جنگ جهانی دوم این مکان به شدت توسط نیروهای آلمانی مورد حمله قرار گرفت و آسیب دید.

متئورا یونان آتن تور یونان تور آتن

 

صومعه مقدس روسانو Holy Monastery of Rousanou

تاریخ ساخت این صومعه نیز به قرن 16 میلادی بازمیگردد و به افتخار زاهدی به نام باربارا ساخته شده است.

 

متئورا یونان تور یونان تور آتن

 

صومعه مقدس سن نیکلاس آناپاساس Holy Monastery of St. Nicholas Anapausas

این صومعه اولین زیارتگاهی است که در مسیر متئورا خواهید دید. تنها یک کیلومتر از روستای کاستراکی فاصله دارد. این کلیسا در ارتفاع 80 متری از زمین و روی صخره ای خشک قرار گرفته است و سختی صخره سازنده را وادار کرده تا بنا را به شکل پله ای بسازد.

دسترسی به آن نیز از طریق پله های داخلی امکان پذیر بوده است. این کلیسا در قرن 14 ساخته شده و در قرن 16 مورد بازسازی قرار گرفته است.

متئورا یونان تور یونان آتن


صومعه مقدس ترینیتی  Monastery of Holy Trinity

سخت ترین مسیر تمام صومعه ها متعلق به ترینیتی است اما مطمئنا وقتی به آن بالا رسیدید احساس خواهید کرد که جهان را فتح کرده اید و  ابدا پشیمان نخواهید بود.این بنا به شکل دایره ای است و در طی قرون ساخت آن کامل شده است. نقاشی های دیواری وو تزئینات آن از اهمیت به سزایی برخوردار است.

متئورا یونان آتن تور یونان تور آتن


دسترسی به متئورا یونان

برای رفتنن به متئورا از شیوه های مختلفی چون قطار ، تاکسی، اتوبوس و .. می توان استفاده کرد ولی آسان ترین شیوه قطار است. اطلاعات بیشتری نیز در ویکی تراول می توانید بیابید.

مهم نیست کجا باشید. از همه جای یونان به راحتی میتوانید از طریق قطار به متئورا سفر کنید. اگر در آتن هستید از طریق مترو در فرودگاه یا هر کجای شهر خود را به ایستگاه قطار برسانید (در چهارمین ایستگاه خط قرمز در تقاطع خط آبی در ایستگاهی  به نام Larissa Station به سمت  Anthoupoli  ایستگاه قطار مرکزی آتن قرار دارد)

در ایستگاه قطار بلیطی برای شهر  Kalampaka که نزدیکترین شهر به متئورا است تهیه کنید. این سفر شما در حدود 4 ساعات طول خواهد کشید. شهر کالامپاکا شهر بسیار زیبایی با جاذبه توریستی فراوان است. احتمالا دوست داشته باشید در این شهر اقامت کنید.

از همین جا میتوانید تورهایی برای بازدید از متئورا تهیه کنید تا نگرانی در مورد ساعات بازدید صومعه ها نداشته باشید و با خیال راحت آنچه نیاز است را  همراه ببرید. به خصوص اینکه معمولا موزه ها هم زمان باز نیستند.

اگر میخواهید تعداد بیشتری از انها را ببینید حتما آخر هفته را برای بازدید انتخاب کنید. اگر دوست ندارید همراه تور سفر کنید در نظر داشته باشید که با کفش و ابزار مناسب کوه سفر هیجان انگیز خود را آغاز کنید.

تنها صومعه ای که بدون پله و پیاده روی طولانی است سن استفان است. بنابراین بازدید از ان برای افراد کم تحرک میتواند جذاب تر باشد. حداقل 150 تا 300 پله را برای هر صومعه در نظر بگیرید. و برای صومعه مقدس ترینیتی کمی هم صخره نوردی.

در پایان میتوانیم بگوییم دیدن متئورا یک سفر تاریخی برای همه، طبیعت گردی، زیارتی برای مومنان و حتی میتواند یک تور ورزشی باشد.

قطعا وقتی پا بر بلندترین صخره های دشت تسالی میگذارید احساس خواهید کرد که از دنیا خارج شده اید و در آسمان معلق. می توانید داستانهای زائرانی که به خطر انداختن جانشان بدون هیچ ابزار پیشرفته ای حتی با پای پیاده  به اینجا می آمده اند تصور کنید و از زمان و مکان خودتان جدا شوید.

بی شک صومعه های متئورا یکی از اعجاب انگیزترین سازه های بشری هستند و طبیعت متئورا از خارق العاده ترین ساخته های طبیعت.


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط