دیدنی های گراتس اتریش

دیدنی های گراتس اتریش


دیدنی های گراتس اتریش
تاریخ : 8/22/2017 8:38:41 PM

گراتس اتریش دومین شهر بزرگ این کشور و به پایتخت فرهنگی اتریش شهرت دارد. سالانه دهها رویداد فرهنگی و هنری در این شهر برگزار می شود. دیدنی های گراتس اتریش تنها به موزه ها و کاخ ها مربوط نمی شود بلکه رویدادهای فرهنگی این شهر نیز سالانه ده ها هزار گردشگر را به سوی خود می کشد.

شهر گراتس در ناحیه‌ی جنگلی اشتریا، کنار رودخانه‌ی مور واقع شده است. این شهر از لحاظ بزرگی دومین شهر اتریش به شمار می‌رود و یکی از شهرهای دیدنی اما کمتر شناخته شده اتریش است.

سایت رسمی شهر گراتس با درگاه یکی از منابع مهم اطلاعات گردشگری این شهر است.

چشم‌اندازهای زیبا، معماری خیره‌کننده و جایگاه فرهنگی‌ ویژه‌‌ی گراتس آن را از دیگر شهرها ممتاز ساخته است. گراتس کهن در سال 1999  میلادی به فهرست میراث جهانی یونسکو افزوده‌ شد.

گراتس شهری است که چیزی از دیدنی های سالزبورگ  و اینسبروک اتریش که از نظر گردشگری شهرت بیشتری دارد کمتر ندارد

دلیل این گرینش بی‌تردید هماهنگی بی‌همتایی است که در کنار گوناگونی و تنوع در شیوه‌ی ساخت‌وساز این شهر به‌چشم می‌خورد.

لابلای این گوناگونی آشکارا می‌توان ردپا و تاریخچه‌ای از سیر تکامل معماری اروپا؛ از شیوه‌ی گوتیک تا سبک‌های امروزی‌ را دنبال کرد.

به‌علاوه این شهر که در محدوده‌ مرزهای فرهنگی متفاوتی؛ از اروپای مرکزی، ایتالیا، کشورهای حوزه‌ی بالکان و همسایگان دیگرش قرار گرفته است، با الهام‌گیری و تاثیرات شایانی که از هر یک از فرهنگ‌های یاد شده با خود دارد، توانسته‌ آنچه امروز شاهدش هستیم را به‌خوبی در مجموعه‌‌ای یکدست گرد‌هم‌ آورد.

شهر گراتس در سایه‌ی تپه‌ی کوچکی پوشیده از جنگل به نام شلوسبرگ قرار دارد. دژ شتای بستی بر روی این تپه و مشرف به شهر، اثر معماری است ایتالیایی، به نام دومینکو دل آلیو 

هرچند بسیاری مانند «ناپلئون» برای تسخیر این دژ بلند‌بالا، تلاش کردند هیچ‌‌یک راه به جایی نبردند. گفتنی است که ناپلئون بناپارت، پس از پیروزی بر خاندان سلطنتی «هاپسبورگ» در سال 1809، فرمان تخریب این دژ را صادر کرد.

در آن هنگام ساکنان شهر گراتس به کمک پول هنگفتی که به فرانسوی‌ها باج دادند، موفق شدند که برج ساعت و برج ناقوس شهرشان را نجات دهند.

به لطف چنین اقدام ارزنده‌ای بود که امروز گردشگران بسیاری برای دیدن این آثار راهی گراتس می‌شوند.

مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری شهر معماری جالب توجه آن است. در طول سده‌ی شانزدهم هنرمندان و معماران ایتالیایی برخاسته از نهضت رنسانس، راهی گراتس شدند و طراحی و ساخت‌وساز این شهر را به دست گرفتند.

پرآوازه‌ترین بنایی که در این دوره ساخته شد، بنای«لَندهاوس» است که طرح ایتالیایی- رنسانسی با شکوه آن، اثر همان معمار ایتالیایی یعنی دومینکو دل آلیو است.

از آنجا که دژ قدیمی ‌گراتس بسیار کوچک بود، به دستورامپراتور فردریش سوم، در سال‌های 1453-1438 میلادی بورگ (یا قلعه‌‌) شهر، با پلکانی دوتایی و به سبک گوتیگ ساخته شد.

قصر بزرگ شلوس اِگن بِرگ با معماری سبک باروک، در سده‌ی هفدهم بنا‌ شد. این قصر فضای داخلی فوق‌العاده‌ای دارد که با نقش‌هایی برگرفته از ستاره‌شناسی و اسطوره‌های معروف آراسته شده است.

کلیسای جامع زیبای شهر به نام دومکِرچه از نمونه‌های نادر معماری سبک گوتیگ به شمار می‌رود. این اثر تاریخی که در کنار آرامگاه فردیناند دوم جای گرفته، به شیوه‌ی باروک ساخته شده است.

امروزه، شهر گراتس به ساختمآن‌هایی با سبک مدرن و پیشروی هنر معماری شهرت پیدا کرده است. ازجمله می‌توان از ساختمان خانه هنرهای معاصر کونست‌هاوس واقع در ساحل رودخانه‌ی مور یاد کرد.

البته جزیره‌‌ی مورینسل که در جلب توجه دیدار کنندگان چیزی کم ندارد؛ جزیره‌ای ساخته‌ی دست انسان ازجنس فولاد، در وسط یک رودخانه، که اکنون کافه‌ای بسیار مدرن و امروزی در آن برپاکرده‌اند‌ و با پلی به شهر می‌پیوندد.

گراتس موزه‌های بسیاری با موضوع‌‌های گوناگون دارد؛ از موزه فولکلور تا هنرهای تجسمی، عکاسی معاصر، مجموعه‌ قفل‌ها وکلیدها، جرم‌شناسی، هوانوردی و بالاخره ادبیات آلمانی و مذهب کاتولیک.

موزه‌ی تاریخ طبیعی Joanneum نیز موزه‌ی‌ بزرگ و مهمی ‌به شمار می‌آید. اما شاید مهم‌ترین موزه‌ی اتریش، موزه‌ی معروف لندِس سویگ هاوس (زرّادخانه) باشد، که مجموعه‌ی حیرت‌آوری با بیش از سیصد هزار قلم از انواع اسلحه‌های جنگی را دربر می‌گیرد که بیشتر آن‌ها به سده‌ هفدهم مربوط می‌شوند.

در عکس زیر نمایی از خانه هنرهای معاصر کونست هاوس از بالای تپه شولزبرگ دیده می شود

دیدنی های گراتس اتریش تور اتریش سالزبورگ وین

جمعیت: 265318 نفر

بهترین فصل سفر: فروردین تا شهریور

گراتس اتریش و مهم ترین دیدنی ها

گراتس اتریش به طور معمول در تور اتریش که توسط کارگزاران ایرانی برگزار می شود دیده نمی شود با این حال این شهر علاوه بر دیدنی هایی که در بالا ذکر شد دیدنی های مهم دیگری دارد. 

جزیره‌ مورینسل بر رودخانه‌ی مور را نباید در دیدنی های گراتس اتریش نادیده گرفت.

شلوس برگبان راهی برای گذر بالابرها که تا بالای شلوسبرگ کشیده شده.

لندهاوس: قصری با شیوه معماری لُمباردی. این قصر از نمونه‌های برتر معماری رنسانس در اتریش است که توسط معمار ایتالیایی دومینکو دل آلیو، بین سال‌های 1557-1565 بنا شده.
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط