ناشوانشتاین زیباترین قلعه جهان

ناشوانشتاین زیباترین قلعه جهان


ناشوانشتاین زیباترین قلعه جهان
تاریخ : 8/25/2017 12:02:59 PM

آیا می دانستید معماری قلعه ای که در دیزنی لند می بینید از کجا الگو برداری شده؟ قلعه ای زیبا در آلمان به نام ناشوانشتاین در بالای کوه و در میان انبوهی از درختان و جنگلی سرسبز. این قلعه آنقدر زیبا و مسحور کننده است که محال است با خواندن این مقاله برای دیدن آن تصمیم نگیرید. ناشوانشتاین به درستی زیباترین قلعه جهان لقب گرفته است.

اگر در رویا زندگی کنیم عاقلیم یا دیوانه؟ اگر آنقدر قدرت داشته باشیم که بتوانیم رویایمان را در واقعیت بسازیم و بدون توجه به دیگران در آن زندگی کنیم چه؟ به نظر شما عاقلانه است یا دیوانه وار؟

شاید بسیاری از ما در کنج ذهنمان رویاهای دست نیافتنی داشته باشیم و تا آخر زندگی امان هم به آن فکر کنیم و از آن لذت ببریم اما بعضی از آدمها ( البته فقط بعضی از خواص ) دست به کار میزنند و آن را عملی می کنند.

لودویگ دوم  پادشان باواریا - استانی در جنوب آلمان – از جمله افرادی بود که دست به این کار زد و کاخ شگفت انگیز ناشوانشتاین را پدید آورد.

اتفاقا لودیگ دوم از ابتدا به "پادشاه دیوانه" ،  "پادشاه قوها" و "پادشاه افسانه ها" شهرت داشت. گویا مردم از همان ابتدای سلطنتش که تنها 18 سال داشت پی برده بودند که این یکی جور دیگری است.

لودویگ دوم زندگی خاص خودش را داشت و با اینکه در جوانی در سن 46 سالگی به طرز اسرار آمیزی کشته شد یا از دنیا رفت اما از خود یادگارهایی به جا گذاشت که کسی در آن زمان فکر نمی کرد جز دیوانگی معنای دیگری هم داشته باشد.

او شیفته داستانها، افسانه ها و آثار هنری به خصوص تاتر و موسیقی بود. آنقدر شیدا که وقتی اپرایی می دید توسط شخصیت های افسانه ای آن فتح می شد و گریزی نداشت مگر اینها با آنها زندگی کند در حالیکه وی پادشاه بود و قاعدتا باید به امور کشورداری و سلطنتش می رسید اما تنها علاقه ای که نداشت سلطنت بود. 

ناشوانشتاین آلمان لودویگ دوم

دوره لودویگ دوم همزمان بود با اوج شهرت و اجراهای نبوغ آمیز ریچارد واگنر، آهنگساز، رهبر ارکستر و نظریه پرداز موسیقی آلمانی که شهرت او بیشتر به خاطر اپراهای او بود.

لودویگ اولین بار در سن 15 سالگی اپرای مشهور لوهنگرین شوالیه قو the swan knight Lohengrin را دیده بود و به شدت تحت تاثیر قرار گرفته بود.

این سرآغاز آشنایی این دو نفر بود. پس از آن اپراهای دیگر واگنر نظیر "تریستان و ایزولده" ، "زیگورد" ، "پارسیفال" و" مینه‌زینگر تانهاوسر "زندگی خیالی لودویگ را یکی پس از دیگری ساخت.

در سال 1864 میلادی پادشاه جوان و واگنر همدیگر را ملاقات کردند و این آشنایی به دوستی عمیقی بدل شد بطوریکه در سالهای بعد لودویگ چندین بار زندگی حرفه ای واگنر را که به خاطر فعالیت های سیاسی اش به خطر افتاده بود نجات داد.

گفته میشود اگر کمک های لودویگ نبود شاهکارهای زیادی از واگنر که او به خاطر آنها لقب ادامه دهنده راه بتهوون را گرفته بود، هرگز خلق نمی شدند. در ادامه صحنه ای از یکی از اپراهای واگنر (Tannhaeuser) را می بینید.

ناشوانشتاین واگنر لودویگ آلمان

پادشاه جوان ما که در مهارت های مختص شاهزادگان کم از شاهزادگان قصه ها نداشت در خیالش به همراه شخصیت های افسانه ای زندگی می کرد و این امر او را روز به روز منزوی تر می کرد.

حتی یک بار با دوشس سوفی شارلوت نامزد کرد اما این نامزدی چندان به طول نیانجامید چرا که به قول خود لودویگ دلیل این تصمیم جز علاقمندی مشترکشان به آثار واگنر نبوده است.

پس از جدایی از دوشس لودویک تا پایان عمر کوتاهش به ازدواج با هیچ شاهزاده ای فکر نکرد.

قلعه ناشوانشتاین مهمترین میراث لودویگ

در آلمان قلعه های متعدد و زیبایی به یادگار از دوره دوک ها و ماقبل آن بر جای مانده است. گر چه تعداد زیادی از آنها طی جنگ ها آسیب دیدند و یا با روی کار آمدن فاتحین ویران شدند اما بدون تردید زیباترین و پر بازدید ترین قلعه ای که بر جای مانده قلعه ناشواناشتاین Neuschwanstein متعلق به لودویگ است.

لودویگ از تمام رویاهایش در ساخت این قلعه کمک گرفت و کاخی پدید آورد افسانه ای و الهام بخش بسیاری از نویسندگان داستانهای تخیلی. داستانهای پریان و شاهزادگان نشسته بر اسب سفید.

ناشوانشتاین آلمان واگنر لودویگ

شاید چهره این قصر برایتان آشنا باشد. احتمالا درست حدس زده اید. شبیه قصری است که همه کمپانی والت دیزنی را با آن می شناسند.

در واقع کمپانی دیزنی برای طراحی تصاویر داستانهای خود از این قصر مرموز الهام گرفته و باعث شده حتی اگر در زندگیتان نام ناشوانشتاین را نشنیده باشید اما قبلا تصویر آن را دیده باشید و همراه آن تصاویر داستانهای زیادی در ذهنتان زنده شود.

ناشوانشتاین آلمان

ساخت این قلعه در سال 1869 میلادی آغاز شد ولی در زمان زندگی لودویگ به پایان نرسید. در واقع پس از مرگ وی قسمتهای باقیمانده به ساده ترین شکل خاتمه یافت.

او این کاخ را به سبک دوران پادشاهان قرون وسطی و نمادی از فرهنگ آن دوره ساخت و تزئین کرد اما به طرز شگفت انگیزی همزمان با آخرین تکنولوژی زمان خود آن را مجهز کرد.

مثلا اتاقها دارای تلفن هستند. سالنها سیستم گرمایش مرکزی دارند و سرویسهای بهداشتی دارای سیستم شستشو می باشند.

در ابتدا نام این قلعه نوی برگ هوهن شوانگو بود به معنای قلعه جدید هوهن شوانگو. هوهن شوانگو نام روستایی است که این قلعه بر فراز صخره های آن ساخته شده است.

قبل از ساخت کاخ یا قلعه امروزی در این منطقه و این مکان دو قلعه از زمان قرون وسطی باقی مانده بود که یکی از آنها  اقامتگاه تابستانی خانواده پادشاه ماکسیمیلیان دوم پدر لودویگ بود و به این مکان رفت و آمد داشتند.

لودویگ از کودکی این منطقه را دوست داشت و آرزو می کرد روزی آن را به سبک و شیوه خود بازسازی کند. در 1868 میلادی باقیمانده های کاخ قدیم تخریب شد و همانطور که گفته شد یک سال بعد ساخت قلعه جدید آغاز شد.

تقریبا 17 سال ساخت و ساز ادامه داشت. در این زمان لودویگ با علاقمندی زیاد به آن سرکشی می کرد و حتی زمانهایی از سال را در بخشی از آن که برای خود مبله کرده بود سکونت داشت تا از نزدیک شاهد ساخت آن باشد.

کریستیان یانک Christian Jank  طراح صحنه و ادوارد ریدل Eduard Riedel معمار ، از دست اندرکاران ساخت ناشوانشتاین بودند البته لودویگ بسیاری از طرح های آنان را رد می کرد و خودش مستقیما به کار نظارت داشت.

از سال 1884 میلادی پادشاه رسما به این مکان نقل مکان کرد در حالیکه هنوز تزئینات بیرونی کاخ تمام نشده بود و تزئینات داخلی نیز هنوز شر و ع نشده بود.

لودویگ در این آرزو می سوخت که به سرعت کار را تمام کند و این کاخ پناهگاهی برای تنهایی و انزوایش باشد. 

قلعه ناشون اشتاین آلمان واگنر لودویگ

تزئینات و نقاشی های بسیارزیادی در ساخت بخشهای داخلی و خارجی این بنا استفاده شده است.

لودویگ این تزینات را اکثرا از میان داستانهای قرون وسطی، افسانه ها و اسطوره های دوران باستان، داستانهای شوالیه های آلمان و دیگر افسانه های دوران پادشاهی انتخاب کرده بود و با دقت به اجرای آنها نظارت می کرد.

تصاویر بی نظیری که واگنر خلق کرده بود نقش به سزایی در انتخاب تزئینات این بنا دارند. سنگها و موزائیک هایی که در داخل بنا استفاده شده است به غایت زیبا و خیره کننده هستند و اگر می خواهید وارد دنیای خیال شوید دیدن این کاخ را از دست ندهید.

در مقاله مربوط به مکانهای دیدنی پاریس برای کودکان گفتیم دیزنی لند جایی است که می توانید سری به دنیای کودکیتان بزنید و خیال را تجربه کنید. اما اینجا میتوانید خیال را لمس کنید و شکوه و عظمت دوران پادشاهی را درآمیخته با هنر احساس کنید.

ناشوانشتاین آلمان

در نقشه این قصر 200 اتاق در نظر گرفته شده اما تنها اتمام 15 اتاق به عمر لودویگ قطع داد و پس از مرگ وی اجرای نقشه هایش ناتمام ماند.

یک کلیسا و یک تالار نیز نیمه تمام ماندند. از آنجا که لودویگ برای ساخت این کاخ بسیار وام گرفته بود و زیر قرض سنگین بود حتی وجود نقشه ها نیز کمکی به ادامه ساخت و ساز نکرد.

بزرگترین سالن این قصر سالن آوازخوانی و موسیقی است که 27 متر طول و 10 متر عرض دارد. پس از آن اتاق پادشاهی است که 20 متر طول دارد. از انتخاب همین ابعاد میتوان حدس زد که لودویگ بیش از سلطنت به موسیقی و هنر علاقه داشت.

ناشوانشتاین آلمان

سال 1868 میلادی لودویگ به سختی زیر دین بانک بود ( 14 میلیون مارک ) و بانکها او را به مصادره اموالش تهدید کرده بودند علاوه بر آن به میزان زیاد و غیر قابل باور از خویشاوندانش قرض گرفته بود و کم کم با این اتهام که وی به کلی دیوانه است در آستانه از دست دادن سلطنتش قرار داشت.

گر چه برایش مهم نبود و تنها می خواست ساخت قلعه اش را ادامه دهد اما فشار بر او بی اندازه شده بود. نهایتا در 13 جون 1868 میلادی جسد بیجانش در رودخانه استرانبرگ پیدا شد.

در حالیکه لودویگ شناگر ماهری بود بیم آن نمی رفت که غرق شده باشد. با وارسی جسد جای چند زخم بر بدنش مشاهده شد ولی هیچ گاه معلوم نشد که دقیقا چه چیزی باعث مرگ وی شده است.

پس از این اتفاق تنها چند روز بعد درهای کاخ برای بازدید عموم باز شد. شاید برای جبران خرج سرسام آوری که لودویگ کرده بود. جایی که قرار بود محل آرامش و دوری پادشاه جوان ما از مردم به قول واگنر عوام و نادان باشد بلافاصله به روی همان مردم باز شد. 

واگنر اولین دیدار خود را با لودویگ در نامه ای اینچنین توصیف کرده بود : "او را مردی زیبا و خردمند یافتم. بسیار پر احساس و دوست داشتنی. می ترسم زندگی اش در این دنیای پست و غم انگیز آب شود چون رویای زودگذر خدایان" 

ناشوانشتاین آلمان واگنر لودویگ

نهایتا لودویگ دیوانه با صرف بخش بزرگی از زندگی کوتاه و تمام ثروتش اثر هنری خلق کرد که امروزه به طور متوسط روزی 6000 بازدید کننده دارد. این در حالیست که پاییز و زمستان عملا بازدید از این مکان کوهستانی غیر ممکن است.

ناشوانشتاین آلمان واگنر لودیگ

دسترسی

نزدیک ترین شهر به ناشوانشتاین فوسن Füssen است. در هر کجای آلمان که هستید می توانید از طریق قطار به شهر فوسن برسید و پس از آن می توانید از اتوبوسهایی که به روستای هوهن شوانگو Hohenschwangau می روند استفاده کنید.

اگر با ماشین به آنجا می روید این روستا آخرین جایی است که میتوانید در آن پارک کنید ( پارکینگ هایی برای بازدید کنندگان قلعه در نظر گرفته شده است ) از این روستا با صرف 30 تا 40 دقیقه حدود 1.5 کیلومتر جاده کوهستانی به نوی ناشون اشتاین خواهید رسید.


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط