دیدنی های رباط مراکش

دیدنی های رباط مراکش


دیدنی های رباط مراکش
تاریخ : 8/26/2017 12:50:08 PM

رباط مراکش پایتخت سیاسی این کشور است. این شهر اگرچه از نظر اقتصادی و اجتماعی به اهمیت کازابلانکا و شهر مراکش نیست اما به دلیل وجود کاخ سلطنتی و البته دیدنی های زیاد دارای اهمیت ویژه است. شهر رباط مراکش در نزدیکی کازابلانکا قرار دارد از این رو در صورتی که به دیدن کازبلانکا می روید شهر رباط مراکش را فراموش نکنید. به دیدنش می ارزد.

شهر دلپذیر رباط، پایتخت مراکش با محله‌های کهن پرکشش و حلاوتی خاص، ببینده را غافلگیر می‌کند. این شهر بین ساحل اقیانوس اطلس و دهانه‌ی دلتای رودخانه‌ی ابی رقراق جای گرفته است.

می‌توان گفت رباط مانند شهرهای دیگر این کشور چون فاس، طنجه و مراکش، گردشگران زیادی به خود نمی‌بیند و به همین خاطر حال‌ وهوای بومی خود را حفظ کرده است. شهر به دو بخش نو و کهن تقسیم می‌شود.

ازآنجا که امکان پیش‌آمد مزاحمت‌های ناخوشایندی که گاه در شهرهای دیگر رخ می‌دهد در اینجا کمتر از هرجای دیگر است گشت‌وگذار در آن دشواری خاصی ندارد. سایت رسمی گردشگری شهر رباط اطلاعات مفیدی برای گردشگران ارائه می کند.

ردپای بخشی از تاریخ دراز و پرفرازونشیب رباط را، در برج‌وباروی شهر و شماری از بناهای کهن متعلق به دوره موحدون از سده‌ی دوازدهم می‌توان دنبال کرد. افزون بر این قصبه و مدینه‌ی شهر که به دست راهزنان دریایی آندلسی بنا شده، گوشه‌ای از تاریخ رباط را در دل نهان دارند.

مسلمانان مراکشی‌تبار فرزندان و نوادگان مسلمانانی بودند که در سال 1610 میلادی از کشور اسپانیا که تازه مسیحی‌آیین شده بود، بیرون رانده شدند و به ناچار به این دیار پناه آوردند.

این مسلمانان (فراری) یک جمهوری پر هرج‌ومرج و آشوب، در مراکش تاسیس کردند. در این زمان تصرف کشتی‌های بازرگانی و دزدی دریایی به اوج رسید.

این دریا زنان جسور به مدت دویست سال این منطقه از اقیانوس اطلس تا دریای کاراییب را میدان تاخت‌وتاز خود قرار دادند.

و سرانجام در سال 1912 میلادی فرانسه، کشور تحت‌الحمایه خود را در آن ناحیه برپا کرد، بیرون از دیواره‌های مدینه‌ شهر جدیدی ساخته شد و رباط را به‌ عنوان پایتخت از نو بنیاد کردند.

با انتخاب سلطان محمد پنجم به‌عنوان رئیس دولت، مراکش در سال 1956 میلادی استقلال خود را به دست آورد.

قصبه‌ی شهر، همچون روستاهای اسپانیا مانند دژ و در حصار برج‌وباروی دفاعی بنا شده است. در این حصار، خانه‌هایی به‌چشم می‌خورند که با رنگ سفید و سایه‌هایی از رنگ آبی در زیر نور آفتاب می‌درخشند.

برای گذشتن از این دیواره‌های رسوخ‌ناپذیر و سترگ باید از دروازه عودیه گذشت. این دروازه یکی از زیباترین دروازه‌هایی است که در سال 1195 میلادی و به دست مورها؛ مسلمانان اندلسی، برپا‌ شده است.

ازجمله دیدنی‌های رباط قصر سلطنتی است. بنایی از سده‌ی هفدهم همراه با موزه‌ی هنر. می‌توانید از تماشای بوستان‌های اندلسی پیرامون قصر هم لذت ببرید.

رباط مراکش تور مراکش کازابلانکا

مناسب‌ترین جایگاه برای تماشای چشم‌اندازهای زیبای بندرگاه و اقیانوس، سکویی است که در منتهی‌الیه شمال قصبه قرار دارد.

بخش مدینه که آن هم محصور است، نسبت به دیگر قسمت‌های شهر ساختار منظم‌تری دارد. گشت‌وگذار در مدینه، لابه‌لای کوچه‌ها و خیابان‌های باریک و تمیز، با خانه‌هایی از جنس سنگ و درهای چوبی که با گل‌میخ تزیین شده‌اند، بسیار خوشایند است.

در گوشه‌گوشه‌ی این گذرها به غرفه‌ها و دکان‌های کوچک، پیشه‌وران در حال کار و شماری کافه و قهوه‌خانه برمی‌خوریم.

بیرون از قصبه و مدینه‌ی رباط که هردو قدیمی‌ هستند به شهر جدید می‌رسیم، که با پارک‌های زیبا و خیابان‌هایی که در امتدادشان درختانی بلند قد‌ برافرشته‌اند، بی‌گمان حال‌وهوایی فرانسوی‌ دارد. در این بخش همه‌ی سفارت‌خانه‌ها و ساختمان‌های دولتی یک‌جا گرد‌آمده‌اند.

رباط مراکش و مهمترین دیدنی ها

جمعیت: 1700000نفر

بهترین فصل سفر: فروردین تا آذر

علاوه بر دیدنی هایی که ذکر شد شهر رباط جذابیت های دیگری نیز برای گردشگران دارد.

آرامگاه سلطان محمد پنجم؛ سازه‌ای ازسنگ مرمر سفید به یاد سلطانی که مراکش را به سوی کسب استقلال رهبری کرد.
برج سلطان حسن یکی از نمادهای ملی مراکش

بنای گورستان و دروازه‌ی چلا متعلق به سده‌ی چهاردهم- اکنون از درخت و گیاه پوشیده شده.

جالب است بدانید باشگاه گلف سلطنتی دارالسلام یکی از پنجاه باشگاه برتر گلف جهان است که در شهر رباط قرار دارد.

اگر شما علاقه مند به شرکت در تور مراکش هستید می توانید راهنمای سفر به مراکش را پیش از سفر مطالعه کنید. 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط