صویره مراکش شهر اتلوی شکسپیر

صویره مراکش شهر اتلوی شکسپیر


صویره مراکش شهر اتلوی شکسپیر
تاریخ : 8/26/2017 2:59:03 PM

نام صویره مراکش برای ایرانی ها چندان شناخته شده نیست اما برای گردشگران بین المللی بسیار شناخته شده است. این شهر ساحلی کمتر از آگادیر مراکش شناخته شده نیست با این حال این شهر همچون کازابلانکا که هویتش به فیلم مشهوری به همین نام گره خورده با فیلم دیگری که اثر ارسون ولز است مرتبط است. در این مقاله به دیدنی های صویر مراکش می پردازیم و یادی می کنیم یک اثر هنری مرتبط با این شهر

شاید بتوان صُوَیره مراکش را پرطرفدارترین و شناخته شده‌ترین شهر ساحلی مراکش پنداشت. شاید صویره مراکش پس از آگادیر و کازابلانکا معروف ترین شهر بندری مراکش باشد اما بی تردید به اندازه شهرهای طنجه و رباط  مورد توجه گردشگران قرار نگرفته است. 

این نام و آوازه‌ی خوش را تا اندازه‌ای باید مدیون خارجی‌هایی بود که در بیست سال گذشته به این شهر سرازیر شدند، دل در گرو آن سپردند و به خرید عمارت‌ها و انبارهای فرسوده‌اش دست زدند و پس از بازسازی آن‌ها را به خانه‌ها و هتل‌هایی شیک تبدیل کردند.

بااینحال، تاثیر فرهنگ بیگانگان در این شهر پدیده‌ی نو و بی‌سابقه‌ای نیست، بلکه درهم‌آمیختگی چندین و چند فرهنگ گوناگون همان چیزی است که به این شهر فضایی باز و نگرشی به دور از خشک‌اندیشی و تعصب بخشیده‌.

صویره مرکاش تاریخ درازی دارد. در سده‌ی هفتم پیش از میلاد، دریانوردان فنیقی بیش از هزارسال از جزایر این منطقه برای اهداف تجاری خود بهره بردند و این شهر، بندر تجاری باارزشی به شمار می‌رفت.

هرچند پرتغالی‌ها در سال 1506 میلادی در این محل دژی برپا کردند، اما آفرینش این شهر به سلطان سید محمد و معماری فرانسوی‌اش تئودور کورنات برمی‌گردد که در سال 1760 میلادی بخش اصلی و برج‌وباروی این شهر را پی‌افکندند.

در این طرح قصر کبیر که بناهای خوش‌نمای سفیدرنگی گرداگردش را فرا گرفته‌ و خیابان‌های درهم پیچیده‌ی شهر، بیشتر وامدار فرهنگ و حال‌وهوای فرانسوی هستند تا آفریقا!

بیش از آنکه به دیدار کارگاه‌های نجاری پیشه‌وران شهر که زیر دیوار دژ که اِسکالا دُ لا ویل و برج‌وبارویش قرار دارند بروید، خود را به بالای دیواره‌های دفاعی که با توپ‌های جنگی مجهز شده‌اند برسانید و از چشم‌انداز زیبای رو به دریا و پیرامون شهر لذت ببرید.

حالا وقت دیدن بخش سرزنده‌ی شهر است. کشتی‌های ماهی‌گیری با ماهی‌های به تور انداخته، خود را به ساحل می‌رسانند. حتما بایستی از ماهی‌های «ساردین» کباب‌شده روی «باربکیو» نوش‌جان کنید و همزمان با ماهی‌خواران، از تماشای قایق‌های رنگارنگی که در مراحل گوناگون ساخت قرار دارند، لذت ببرید.

برنامه بعدی گشت‌وگذار در مدینه‌ی شهر و محله‌ی قدیمی یهودیان است. لابه‌لای این پرسه‌زنی‌ها، نوشیدن لیوانی آب‌ پرتقال تازه و گوارا یا قهوه‌ای همراه با شیرینی «کروسان»؛ شیرینی معروف فرانسوی که تازه خریده‌اید و هنوز گرم است، دلچسب خواهد بود. گوارای وجود!

و اما گیرایی صُویره تنها به این‌هایی که برشمردیم نیست. این شهر از گالری‌های هنری، دکان‌های عتیقه‌فروشی، نوازندگان‌ دوره‌گرد و پیشه‌وران باهنر پر است.

یکی از آخرین برنامه‌های‌تان می‌تواند دراز کشیدن بر لبه‌ی ساحل شنی وسیعی باشد که از آن سو می‌توان قدم زنان راهی محله‌ی دیابات و ویرانه‌های برجای‌مانده از دژ شنی پرتقالی‌ها شد. این دژ در دهه‌ی 1960 میلادی به خاطر نام جیمی هنریکس خواننده‌ی مشهور، آوازه‌ی ویژه‌ای پیدا کرد.

به‌علاوه موج‌سورانی که موج‌های غلطان قسمتی به نام شهر بادی را برای موج‌سواری مناسب یافته‌اند به سرزندگی این شهر رنگارنگ، تماشایی و پرهیاهو می‌افزایند.

صویره مراکش

جمعیت: 70000 نفر

بهترین فصل سفر: تمام طول سال

درگاه رسمی گردشگری شهر صویره اطلاعات مفیدی به دست می دهد.

دیدنی های صویره مراکش

جشنواره‌ی بین‌المللی موسیقی آیینی که پنج روز طول می‌کشد و علاقه‌مندان‌اش از سراسر دنیا راهی صویره می‌شوند یکی از دیدنی های مهم این شهر است. در این جشنواره ده ها هزار گردشگر از سراسر کشور، قاره آفریقا و اروپا به مراکش سفر می کنند.

موزه سیدی محمد بن عبدالله که یک موزه قوم‌شناسی است از جمله دیدنی های صویره مراکش است. 

زمین‌های آزاد مگادور؛ در این زمین پهناور گونه‌ای نادر از شاهین را پرورش می‌دهند.

اما در مورد صویره مراکش نکته جالب دیگری وجود دارد که کمتر گردشگر ایرانی شاید از آن مطلع باشد. اورسون ولز استحکامات و دژ صویره را برای پس‌زمینه فیلم معروف‌اش یعنی «اوتللو» انتخاب کرد. 

صویره مراکش

اگر قصد سفر به مراکش در قالب تور مراکش را دارید بد نیست اطلاعات مفیدی راجع به این کشور به دست آورید. مقاله راهنمای سفر به مراکش و همچنین مقاله های فاس مراکش شهری کن ، صویره مراکش شهر اوتلوی شکسپیر ، دیدنی های رباط مراکش و دیدنی های طنجه مراکش بسیار مفید خواهد بود.


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط