دیدنی های شهر مراکش

دیدنی های شهر مراکش


دیدنی های شهر مراکش
تاریخ : 8/30/2017 2:54:24 PM

شهر مراکش که گاهی نام آن با نام کشور مراکش ( مغرب) اشتباه گرفته می شود پایتخت گردشگری کشور مراکش است. شهر مراکش با زیرساخت های توانمند خود برای گردشگران فضایی امن و جذاب فراهم می کند. سرگرمی های متنوع این شهر ، اماکن دیدنی آن و بسیاری از جاذبه گردشگری آن از این شهر خاطره ای خوب برای هر گردشگر به جای می گذارد.

دیدنی های شهر مراکش

شهر مراکش در جنوب کشور مراکش واقع است. این شهر برای چندین سده وعده‌گاه سیاحان و مسافران و کانون اجتماعی آنانی بود، که برای دورهم بودن و خوشی‌های دسته‌جمعی در آن گردهم می‌آمدند.

امروزه شهر مراکش قطب گردشگری کشور مراکش ( مغرب) است. نظام پادشاهی مراکش تمامی تمرکز خود را بر شهر مراکش جهت جذب گردشگر قرار داده است. وب سایت رسمی مراکش اطلاعات جامعی راجع به این شهر و دیدنی های آن به دست می دهد.

گردشگران ایرانی که به تازگی مراکش را به عنوان مقصد خود برگزیده اند در تورهای خود از شهرهای مراکش ، کازابلانکا و رباط دیدن می کنند. یکی از دلایل آن محدودیت ایرلاین هایی است که از ایران به این کشورها سفر می کنند.

کشور مراکش ( مغرب) علاوه بر شهرهای فوق شهرهای مهم و دیدنی دیگری چون شهرهای ساحلی آگادیر  و طنجه ، شهر تاریخی صویره  ، فاس و شفشفان نیز دارد که گردشگران به تدریج با این شهرها نیز آشنا می شوند.

روزگاری دورتر، ایل‌مردان و چادرنشینان بربر ساکن جنوب کشور، کالاهای دست‌ساز خود را برای فروش در بازار این شهر، به آنجا می‌آوردند. سپس بخشی از درآمدشان را صرف خوشگذرانی می‌کردند و با بخش دیگر کالاهای دیگری می‌خریدند.

اینک آن جماعت با گردشگرانی که از سراسر دنیا به این شهر می‌آیند، یکی شده‌اند. اما این درهم‌آمیختگی در راه و رسم زندگی آن‌ها، که از زندگی آبا اجدادی‌شان برگرفته‌اند، کوچک‌ترین تغییری ایجاد نکرده است.

همزمان با پایین رفتن آفتاب، در کنار میدان‌ اصلی شهر کهن به نام جامع الفنا می‌ایستیم. با تماشای شیرین‌کاری معرکه‌گیران بسیاری که مردم را به دور خود گرد می‌آورند، گویی عقربه‌ی زمان وارونه می‌شود، حس می‌کنیم که به قرون وسطی گام برداشته‌ایم. در عکس زیر نمایی از میدان جامع الفنا را مشاهده می کنید.

شهر مراکش تور مراکش جامع الفنا

مارگیران، بندبازان، عنترگردانان، نقالان، داستان‌سرایان و هنرمندانی که با حنا نقش‌های زیبا می‌آفرینند، جای خود را به تردست‌ها، شعبده‌بازان، آتش‌خواران، فال‌گیرها و پیشگویان می‌دهند.

در کنارشان، مشت‌زنان، ستاره‌شناسان و مردانی که کژدم بر صورت‌شان گذاشته‌اند، به غوغای این آشفته‌بازاری که برای سالیانی دراز بی‌‌هیچ تغییری برجامانده است، می‌افزایند. بااینهمه در سایر بخش‌های شهر داستان چیز دیگری است.

شهر مراکش با شتاب رو به پیشرفت و به سوی شهری ثروتمند، مدرن و برجسته درحرکت است. افرادی که بر وضع این شهر از نزدیک آگاهی دارند، دامنه‌ی این دگرگونی‌ها را تا جامع الفنا دنبال می‌کنند.

چرا که حتی آن هسته‌ی کهن و درهم‌برهم را، تمیز، مرتب و سنگ‌فرش کرده‌اند و به روی رفت‌وآمد خودروهای موتوری بسته‌اند.

در کنار میدان مدینه‌ی کهن شهر، سوق‌ها؛ بازارهای با شکل و شمایل قدیم، خودنمایی می‌کند. گشت‌وگذار در این بازارها که در شبکه‌ی درهم‌تنیده‌ای‌ از گذرهای سرپوشیده برپا هستند، برای اهل بازارگردی خالی از لطف نیست.

هر راسته‌ از بازارها به یک پیشه اختصاص دارد، راسته‌های سوق فلزکاران، نجاران، رنگ‌رزان، چرم‌سازان و سوق‌های مخصوص فروش کالاهای خاص گوناگون مانند قالی‌ و فرش‌های نفیس، سرامیک و سفال‌های رنگارنگ.

هرچند به‌نظر می‌رسد که نقطه‌ی اوج و برجسته‌ترین دیدنی‌های مراکش در جامع الفنا و بازارهای کنارش گرد آمده‌، اما جاهای دیدنی و سرگرمی‌های بسیار بیش از این در انتظار شماست که هنوز از آن حرفی به میان نیاورده‌ایم.

یکی از آن‌ها دیواره‌های خشتی بکر و دست‌نخورده‌ی مراکش کهن است که در زمینی به طول تقریبی ده کیلومتر گسترده شده است. در جای‌جای این حصار طولانی، برج‌‌وبارویی دیده می‌شود که بر خاک قرمزرنگ ولی حاصلخیز زیرش سایه افکنده‌.

 

یکی از جاذبه های طبیعی بسیار زیبای مراکش آبشار اوزود  می باشد.

این آبشار در ۱۵۰ کیلومتری شمال شهر مراکش می باشد.

ارتفاع این آبشار ۱۱۰ متر می باشد.

مسجد کتوبیا یکی دیگر از دیدنی‌های این شهر است. مناره‌ی بلند این مسجد به ارتفاع هفتاد متر نماد اصلی شهر است و شاید بتوان از آن به‌عنوان بهترین بنای یادبود دوران اسلامی در افریقای شمالی یاد کرد.

شهر مراکش تور مراکش مسجد کتوبیا

مدرسه بن یوسف بزرگ‌ترین ساختمان کهن شهر مراکش است که در سده‌ی شانزده به دست امیران سعدیین بازسازی شد.

نکته‌ی جالب این‌که نقطه‌ای از کف و نمای این مدرسه نیست که با طرح و نقشی آذین نشده‌ باشد. به‌ویژه ردپای هنر آندلسی را به‌خوبی می‌توان در آن دید.

از دیگر یادگارهای باستانی سلسله‌ی سعدیین در مراکش، آرامگا‌ه‌ مخصوص امیران این خاندان است؛ آرامگاهی با گورهایی که به زیبایی آراسته شده و در دل باغی دلگشا قرار گرفته‌اند.

آرامگاه سعدیین و کاخ باهایا ؛ با گورهای زیبایی که چینش هنرمندانه‌ای دارند و معماری آن هر چشمی را خیره می سازد.

قصرالبادی هرچند بخش‌ زیادی از این قصر عظیم با سقوط سلسله امیران سعدیین به ویرانه‌ای تبدیل شد، اما همین ویرانه‌ها گویای ناز و نعمت و اقتداری است که شاهان این سلسله با آن می‌زیسته‌اند.

گشت‌وگذار در سوق‌های شهر از جمله تفریحات جالب برای هرگردشگر است. برای ایرانی های که در تور مراکش شرکت می کنند سوق شهر مراکش برای خرید یکی از برنامه های جالبت و جذاب برای مسافران است.

علاوه بر آنچه در بالا گفته شد برنامه های مفرح شبانه را نیز باید به لیست دیدنی ها افزود. برنامه شوی شزعلی در ردیف محبوب ترین دیدنی های شهر مراکش است. نمایشی از شجاعت ها و هنرنمایی های رزم آوران مراکشی در دوره های پیشین.

جمعیت شهر مراکش: 909000 نفر

بهترین فصل سفر: فروردین تا آذر

اگر قصد سفر به کشور مراکش ( مغرب) را دارید مطالعه راهنمای سفر به مراکش خالی از لطف نخواهد بود.


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط