پمپی شهر بی دفاع

پمپی شهر بی دفاع


پمپی شهر بی دفاع
تاریخ : 9/5/2017 7:45:38 AM

شهر پمپی ایتالیا معروف به شهر سوخته یکی از دیدنی های شگفت انگیز این کشور قدیمی است. سراسر ایتالیا مملو از دیدنی هایی است که بیشتر آن ها به دوره روم باستان بازمی گردد اما پمپی با فاصله زیادی یکی از حیرت انگیزترین آن ها است. این شهر که به طور ناگهانی در زیر خروارها ماده مذاب و آتشفشانی مدفون امروزه مقصد بازدید میلیون ها گردشگر از همه جای دنیا است.

می گویند مرگ در همین یک قدیمی است حتی ممکن است دقیقه ای بعد نباشیم اما کمتر کسی به واقع این حرف را باور دارد. چه کسی باور می کند چند دقیقه یا حتی ساعت بعد نباشد؟

همیشه طوری زندگی می کنیم گویا هیچ وقت قرار نیست که نباشیم اما همه ما مرگ های ناگهانی را دیده ایم و شنیده ایم حتی اگر نخواهیم آن را باور کنیم.

حالا تصور کنید این بودن و نبودن درچند دقیقه، در مقیاس یک شهر اتفاق بیافتد. چه اتفاق نادری ... شهری بندری و بزرگ با عبور و مرور فراوان در چند دقیقه تبدیل به مجسمه های سنگی شوند و در 24 ساعت چنان محو شوند که گویا از اول وجود نداشته اند.

بیشتر به داستان و افسانه شبیه است. نه؟ اما این اتفاق برای شهر پمپی Pompeii  در جنوب ایتالیا رخ داد و این محو شدن چنان سریع بود که تا 1400 سال کسی متوجه نشد که به واقع چنین شهری وجود داشته است.

واژه پمپی از ریشه ای لاتین به معنای 5 می آید که به گفته باستانشناسان شاید منظور اجتماع 5 دهکده بوده و یا 5 خانواده.

روایت دیگری هم هست که از قول سرویوس می گوید که ریشه کلمه پمپی به واژه پومپ pumpe باز می گردد که در دوران باستان مراسم یادبودی به افتخار پیروزی هرکول (نام بزرگترین پهلوان اسطوره ای یونان ) بر غول ها بوده است.

پمپی شهری بود که به گفته باستانشنان در قرن 6 و 7 پیش از میلاد در نزدیکی ناپل امروزی در جنوب ایتالیا، توسط "اوسک ها " بنا نهاده شد و در قرن 4 پیش از میلاد با شکست اوسک ها جزء قلمرو رومی ها شد.

اگر مکان پمپی را در نقشه ببینید در کنار دریا قرار گرفته و تنها 10 کیلومتر از کوه وزوو Mount Vesuvius فاصله دارد. جایی خوش آب و هوا و مانند بسیاری دیگر از بنادر به علت روابط تجاری و عبور و مرور حکام و بازرگانان، ثروتمند.

گفته می شود پمپی شهری ییلاقی برای ثروتمندان شهرهای دیگر هم بوده بنابراین ویلاهای مجلل و باغهای انگور ( به عنوان مرکز شراب سازی نیز مورد استفاده قرار می گرفته است ) زیادی در آن قرار داشته که قرنها بعدها در حفاریهای این شهر سالم و دست نخورده یافته شدند.

پمپی ایتالیا تور ایتالیا

چنانکه از نقاشی ها و نقش برجسته های شهر پیداست، مردم پمپی مردمانی شاد و پیوسته در حال خوش گذرانی بوده اند.چرا که نه!

گر چه با معیار های امروز می گویند بی بند و باری در پمپی رواج داشته اما از نظر تاریخی این ویژگی شهرهای بندری بوده چرا که ملوانان و کشتیرانان وقتی پس از مدتها در اسکله ای پایشان به خشکی می رسید نیازمند آسایش و خوشگذرانی بودند و این نیاز، کسب وکار مردم ساکن در بندرگاه ها را رقم میزد.

پمپی ایتالیا تور ایتالیا

این شهر تاریخی در حال حاضر جزء میراث جهانی یونسکو است و با وجود سالی در حدود 2 میلیون و پانصد هزار بازدید کننده از جمله پر بازدید ترین شهرهای ایتالیا و پربازدیدترین سایت های تاریخی در دنیا محسوب می شود.

پمپی با این ویژگی خاص که برای مردم عادی و با ستان شناسان سندی است ملموس که مردم در زمان روم باستان چگونه زندگی می کرده اند.

پمپی ایتالیا و اتفاقی نادر در طبیعت

در سال 79 میلادی پس از میلاد شهر پر تحرک پمپی در سایه کوه آتشفشانی وزوو به خوبی و خوشی زندگی می کرد. 20 هزار نفر ساکن داشت و با مسافران و مهمانان ثروتمندش از شهرهای دیگر مدام از جمعیت پر و خالی می شد.

غافل از اینکه این کوه زیبای خطرناک ممکن است روزی دردسری تاریخی ایجاد کند. کوه آتشفشانی وزوو نزدیک خلیج ناپل در ایتالیا بیش از 100 هزار سال زندگی کرده و بیش از 50 بار آتشفشان کرده بود.

اما این تعداد آتشفشان در طول 100 هزار سال چیزی نبود که در یاد مردم شهر مانده باشد. این بار در سال 79 میلادی آتشفشانی رخ داد که احتمالا بی رحمانه ترین خشم وزوو بود.

وقتی آتشفشان فوران کرد احتمالا کسی فرصت پیدا نکرد بفهمد چه اتفاقی افتاده. این کشنده ترین آتشفشان در طول تاریخ زندگی وزوو بود.

ابتدا انفجارهای مهیبی رخ دادند و خاکستری سیاه به ارتفاع دو برا بر کوه اورست از کوه بیرون زد. تنها در چند دقیقه. همین دقایق کافی بود تا شهری به آن نزدیکی چنان در سیل خاکستر آتشفشانی فرو رود که کسی فرصت پیدا نکند راه فراری بیاید. پمپی مدفون شد.

شهر پمپی تا ارتفاع 4 تا 6 متر زیر خاکستر و سنگهای آتشفشانی مدفون شد. گفته می شود دمای تولید شده 704 درجه سیلیوس بوده است. 

بنابراین به احتمال قوی پمپی قبل از مدفون شدن زیر خاکستر عده ای از گرما جان باخته اند و عده ای از تنفس گازهای سمی آتشفشانی.

اما اتفاق عجیبی افتاد. در سال 1599 میلادی شهر پمپی به طور اتفاقی توسط یک کشاورز که کوزه های سالمی از زیر خاک یافته بود کشف شد و معلوم شد شهر خفته زیر خروارها خاکستر کاملا سالم و دست نخورده است.

در سال 1747 میلادی یک باستانشناس اسپانیایی تحقیقات عمیق تری انجام داد و توضیح داد به علت نبود هوا و رطوبت ناشی از وجود خاکستر شهر و اشیا در طی بیش از 1000 سال حفظ شده اند.

وی هوشمندانه فضاهای خالی که آدمها در هنگام مرگ در میان خاکستر از خود به جا گذاشته بودند را با گچ پر کرد بنابراین توانست بدن انسانها را با جزئیات کامل حتی حالت دردکشیده چهره آنها را بازسازی کند.

شهر پمپی ایتالیا تور ایتالیا

بخش های دیدنی پمپی

گشتن در پمپی و چرخیدن در آن به خودی خود جذاب است به خصوص گشتن در خیابانها.

اینکه ناگهان شهری از دوران باستان سربرآورده باشد و شما در آن قدم بزنید و آدمهایی را ببینید که در حال فعالیت های روزمره ناگهان تبدیل به مجسمه شده باشند آنقدر هیجان انگیز هست که نخواهیم روی موضوع خاصی تاکید کنیم.

اگر با تور ایتالیا سفر می کنید یا از تورهای محلی استفاده می کنید که حتما نقاط برجسته شهر از نظر شما خواهد گذشت. اگر نه ما چند نمونه را برای شما ذکر میکنیم. مبادا که دیدن آن از چشم شما دور بماند.

پمپی ایتالیا تور ایتالیا

آمفی تاتر The amphitheatre

در نزدیکی دروازه ورودی شهر پمپی در شرقی ترین گوشه اکتشاف شده آمفی تاتر شهر قرار دارد به ابعاد 135 * 104 متر که در سال 80 قبل از میلاد مسیح با ظرفیت 20 هزار نفر ساخته شده است.

این بخش برای جنگ گلادیتورها، سیرک های شامل حیوانات وحشی و مسابقات ورزشی مورد استفاده قرار می گرفته است.

وقتی در آن قدم می زنید به راستی به هزاران سال قبل پرتاب می شوید و شاید صدای های و هوی مردم هم بشنوید که می گویند "بکشش" . شکل بنا بسیار زیباست و ساخت آن حرفه ای.

شهر پمپی ایتالیا تور ایتالیا

ورزشگاه بزرگ پمپی The Great Palaestra

در طرف مقابل آمفی تاتر ورزشگاه بزرگی قرار دارد که از بخش ورودی برای تمرینات ورزش استفاده می شده و در داخل آن استخر بزرگی احتمالا برای ورزشهای آبی قرار دارد.

خانه وتی House of the Vettii

گفته می شود این خانه متعلق به دو برادر بوده است که هر دو غلامانی آزاد شده بودند که به دولت و ثروت رسیدند. این خانه در مجموعه پمپی اهمیت زیادی دارد. 

حتی سالها به روی عموم گشوده نشده بود تا اینکه بالاخره در سال 2017 میلادی بخشهای میانی آن به روی مردم باز شد. اهمیت این خانه در نقاشی های دیواری فراوانی است که در داخل آن قرار دارد.

در سالن نقاشی بسیار مهمی از الهه باروری Priapus  قرار دارد. در گوشه دیگری از خانه نقاشی یک زوج در حال عشق بازی و در کنار نقاشی دیگری از الهه عشق وجود دارد که همه و همه نمایانگر فرهنگ و خدایان دوران باستان و مردم شهر پمپی دارد.

پمپی ایتالیا تور ایتالیا


خانه فان House of the Faun

اهمیت این خانه در معماری آن است. این خانه ترکیبی از معماری یونانی و رومی است که اگر علاقمند به طراحی و معماری باشید قطعا از دیدن آن لذت خواهید برد.


مرکز شهر پمپی Forum

مرکز شهر پمپی مرکز سیاسی، اقتصادی و مذهبی شهر بوده است و با انواع ساختمانهای اداری و دولتی احاطه شده است. در این مکان می توانید ساختمان قضایی basilica ، بازار و معابد مذهبی مهم مانند Capitolium را ببینید.

معبد آپولو Temple of Apollo

این بنا قدیمی ترین بخش شهر است که آیتم هایی از تمدن اتروسک قدیمی ترین تمدن اروپا دارد و در مرکز شهر پشت ساختمان قضایی قرار دارد. تاریخ ساخت آن را 575 قبل از میلاد مسیح میدانند گر چه باستانشناسان متعددی آن را قدیمی تر می پندارند.
 

شهر پمپی ایتالیا تور ایتالیا

حمام ها Baths

تعداد متعددی حمام در شهر وجود دارد. یکی از آنها در مرکز شهر قرار دارد که سرپوشیده است و به خوبی تزئین شده. حمام مرکزی شهر که بزرگتر است محل استفاده بیشتر مردم بوده است اما به خوبی حمام مرکز شهر نیست.

این بخش نیز در تمدن باستان بسیار مهم بوده و نشانه پیشرفتگی یک شهر محسوب می شده. به یاد داشته باشید که اصلا دیدن آنها را از دست ندهید.

دسترسی به شهر پمپی

شما می توانید ابتدا به شهر ناپل بروید. به خصوص اینکه در موزه باستانشناسی ناپل آثار بسیار مهمی از تمدن پمپی جمع آوری شده که دیدن آنها شما را آماده دیدن پمپی می کند و دیدگاه خوبی نسبت به این تمدن پیدا می کنید.

از ناپل پس از 30 تا 40 دقیقه با قطار می توانید به پمپی برسید. اگر در رم هستید نیز می توانید خود را به وسیله قطار در زمان 2 ساعت به پمپی برسانید.

قطار ارزان ترین راه ممکن برای رسیدن به پمپی است. همچنین می توانید از اتوبوس، تاکسی هم استفاده کنید. یک راه دیگر خریداری تور از مراکز توریستی در ناپل یا رم است. در این شیوه رفت و آمد و دیگر خدمات توریستی را یک جا خریداری کرده اید.
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط