گرانادا شهر الحمرا

گرانادا شهر الحمرا


گرانادا شهر الحمرا
تاریخ : 6/27/2017 12:55:26 PM

قصر الحمرا واقع در شهر گرانادا یا قرناطه عربی یکی از باشکوه ترین کاخ های دنیا است. معماری اسلامی این کاخ با ترکیبی از سازه های اسپانیایی فضایی راز آلود و شگفت انگیز به خود داده است. در اسپانیا گردی محال است که گرانادا و قصر الحمرا فراموش شود.

تا کنون برای شمایی که به اسپانیا سفر کرده اید دیدنی های بسیاری برای شما جالب بوده است. در اسپانیا به شهرهای مادرید، بارسلون، سویل، کوردوبا سر زده اید و شاید زیبایی و فرهنگ غنی اسپانیا شما را وسوسه کرده آنها را از نزدیک ببینید.

به فهرست این شهرها گرانادا را هم اضافه کنید چرا که یکی از خاص ترین آنهاست.

گرانادا الحمرا اسپانیا سفر به اسپانیا

گرانادا شهری افسانه ای در جنوب اسپانیا است. ( با گرنادا که کشوری و جزیره ای در دریای کارائیب است اشتباه نشود ) با تاریخی غنی و داستانهای شگفت انگیز.

گرانادا کلمه ای اسپانیایی به معنای انار است که انتخاب این نام نیز داستانهای اسطوره ای پشت سر دارد. شهری ترکیب یافته از تاریخ دوره رومن ها، دوره مورها (گذشته اسلامی) و اسپانیای مدرن کنونی.

می توانید جاری بودن سنت های کهن و فرهنگ افریقای شمالی در کنار سبک زندگی مدرن اروپایی جدید را ببینید که به زیبایی در هم آمیخته شده اند.

گرانادا الحمرا اسپانیا سفر به اسپانیا

این شهر از جاذبه های فراوانی برخوردار است. از جاذبه های بسیار مشهور و فراموش نشدنی این شهر رقص فلامینکو است که اشتیاقی فراموش نشدنی به دلتان می اندازد.

در کافه ها و بارهای گرانادا که شب و روز نمی شناسند می توانید موسیقی اصیل اسپانیایی و رقص فلامینکو را ببینید و با خود فکر خواهید کرد که مردم این شهر به راستی می دانند چطور از زندگی لذت ببرند.
 

از جاذبه های دیگر این شهر غذای سنتی تاپاس است. این غذای لذیذ جایگاه خاصی در فرهنگ گرانادا دارد. میتوانید در طول سفر غذا های اسپانیایی فراوانی سفارش دهید و حسابی لذت ببرید اما وقتی تاپاس با نوشیدنی سفارش می دهید بودن در بخشی از جامعه گرانادا را حس خواهید کرد و آن لحظه یک اسپانیایی هستید.
 

میتوانید این شهر را با پای پیاده بگردید و زندگی پر هیجان آن را لمس کنید و یا با دوچرخه به گشت و گذار بپردازید. این کار در گرانادا عجیب نیست. هم میتوانید انفرادی دوچرخه کرایه کنید و هم در گروه های توریستی به همراه راهنما گرانادا را بگردید.

حتی از گرانادا به شهرهای دیگر نیز تورهای دوچرخه سواری وجود دارد که از چشم اندازهای به یاد ماندنی می گذرند که گرانادا را همیشه در خاطر شما زنده نگه خواهد داشت.

شهر گرانادا جاذبه های تاریخی و توریستی فراوانی دارد که در راهنمای کوچک ما مجالی برای صحبت درباره آن نیست و در گزارش دیگری مفصلا به آن خواهیم پرداخت.

در اینجا میخواهیم به یکی از مهمترین جاذبه های توریستی گرانادا بپردازیم که اغراق نیست اگر بگوییم این بنا نام گرانادا را در جهان پر طنین کرده است. حتما نام آن را بارها و بارها شنیده اید. کاخ الحمرا
 


بین سالهای 1238 میلادی تا 1492 گرنادا به عنوان یکی از فوق العاده ترین پایتخت های جهان مشهور بود به طوری که کمتر شهری در دنیا میتوانست با زیبایی اش رقابت کند.

چنانکه امروز پاریس را عروس شهرهای جهان لقب می دهند در آن زمان نیز گرانادا از شهرت زاید الوصفی در شکوه و عظمت و زیبایی برخورداربود.

کاخ الحمرا در همین دوره ساخته شد گر چه ساخت بخشهای مختلف آن مربوط به سالهای متفاوت است. اما پیشینه اصلی این بنا به قرن 13 باز میگردد.

این کاخ باشکوه توسط آخرین سلسله موروها ( مسلمانان عرب اسپانیا ) خاندان نصریان ساخته شد که در واقع نفسهای آخر را در اسپانیا می کشیدند و با ورود پادشاه فردیناند و همسرش ایزابل در سال 1492 که مسیحیان کاتولیک بودند برای همیشه منقرض شدند.

وقتی پادشاه و همسرش به الحمرا وارد شدند چنان شیفته زیبایی این کاخ شدند که برعکس رسم فاتحان که مراکز قدرت سلسله معدوم را نابود میکردند، قسم خوردند آن را حفظ و نگهداری کنند.

الحمرا در قلب گرانادا واقع شده و به کل شهر مشرف است. می توانید الحمرا را در همه جای شهر ببینید و از الحمرا کل گرانادا را در زیباترین نماهایش تماشا کنید. رنگ این بنا که در اکثر ساعات روز به سرخی می زند الهامبخش نامش شده.

الحمرا به زبان عربی سرخگون معنا می دهد. البته افسانه ای نیز در این مورد وجود دارد. می گویند این کاخ را شب هنگام با نور مشعل ساخته اند و سرخی شعله ها رنگ دیوارها را سرخ کرده است.

همچنان بعد از سالها و قرون میتوان گفت این کاخ شاهکار هنر و تکنولوژی در زمان خود بوده و مسلمانان که همیشه در پی تجسم بهشت بوده اند این بار موفق شده اند بهشتی برای خود روی زمین بسازند. به گرانادا بروید و از دیدن الحمرا لذت ببرید.

بخشهای الحمرا

الکازار

بهتر است دیدن کاخ را با آلکازابا شروع کنید. قلعه آلکازابا قدیمی ترین بخش الحمرا است. مشهور است که پیش از آمدن مسلمانان به اسپانیا دژ هایی پراکنده در این منطقه بوده است و بعدها آلکازابا روی آن ساخته شده .

این دژ کارکردی نظامی داشته و 4 دروازه دارد. میدان آرماس، برج ولا ( زمانی جایگاه امیران بوده است ) و باغ آداروس از بخشهای مهمی است که می توانید در بازدید از آلکازابا در نظر بگیرید.

 

کاخ نصری

این مجموعه مشتمل بر چند کاخ است و محل زندگی پادشاهان گرانادا بوده است. دیوارهای این مجموعه آنچنان با ظرافت ساخته شده اند که موجب شگفتی همه گردشگران است.

اگر به این بخش از کاخ وارد شدید حتما از کنجکاوی کودکیتان کمک بگیرید و همه جا را خوب بگردید. سه کاخ اصلی در این مجموعه وجود دارد : بارگاه ، برج کمارس یا کاخ یوسف اول و کاخ شیران یا کاخ محمد پنجم.

هر کدام از این کاخ ها از زیبایی بی حدی برخوردارند. ظرافت تزئینات، متنوع بودن آنها، الهاماتی که از بهشت معهود مسلمانان بر در و دیوار این مجموعه می بینید شگفت انگیزند به خصوص اینکه این کاخها در بستری باغ مانند بنا شده اند و جریان آب را در آب نماها و حوض های مرمر میبینید که در تمام باغ در جریانند و پیوند دهنده بخش های مختلف هستند.
 


بارگاه بخشی از کاخ است که پادشاه به امور روزمره میرسیده است و آنچنان که از تزئینات کم آن بر می آمده علاقه ای به بزرگ جلوه دادن آن نداشته. در این بخش از اتاق طلایی دیدن کنید که خالی از لطف نیست.

برج کمارس نیز شامل بخشهای مختلفی است اما مهمترین آنها تالار سفیران است که به گفته برخی بهترین تالار قصر است. پلان این تالار مربع شکل است و سقف چوبی معروفی دارد که نماد هفت آسمان است.

در این تالار تصمیمات مهم تاریخ گرانادا گرفته شده است. از آن جمله تسلیم نامه گرانادا توسط سلطان بوعبدل به شاه مسیحی فردیناند و همچنین بررسی سفر دریایی کریستف کلمب برای یافتن راهی به هندوستان.

حیاط شیران یا کاخ شیران از نظر بصری معروفترین بخش الحمرا است. بیشترین تصویر از الحمرا مربوط به این بخش است. سه اتاق زیبا به این حیاط متصل است. تالار دو خواهر، تالار آبنسراجس و تالار پادشاهان که مجموعه اینها حرمسرا نامیده می شده است.

جزئیات این اتاق فوق العاده زیبا هستند. سقف ها، تزئینات و جزئیات خیره کننده. اگر به این قسمت وارد شدید حتما به سقف ها نگاه کنید. در سقف تالار دو خواهر بیش از 5000 خانه لانه زنبوری ساخته شده است.


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط