تور باکو
 •  

  باکو، پايتخت جمهوري آذربايجان، و بزرگ‌ترین بندر این کشور است. از این رو شما در تور باکو به دیدن یکی از زیباترین شهرهای آسیای میانه می روید.

  نبرد استالين‌گِراد بر سر اختیار چاه‌های نفت باکو رخ داد. باکو در اصل توسط زرتشتي‌ها مسکونی شد. اين مردم شعله‌ی برآمده از نشت گاز و نفت را، نشانه‌‌ی مقدس دين زرتشت مي‌پنداشتند.

  این شهر در شبه جزيره‌ی آب‌شوران در ساحل دريای خزر (کاسپین) قرار دارد. نام باکو، دراصل واژه‌ی فارسي بادکوبه است و نخستین بار در سده‌ی نهم شنیده شده، چرا که در برابر بادهای شدید شمالی که از ویژگی‌های این ناحیه است قرار دارد، از این شهر به‌عنوان پناهگاه یاد می‌شد.

  شهر در سده‌های پانزده و شانزده تحت حاکميت «شروان ‌شاهيان» و سپس زير نظر دولت صفويه گسترش پيدا کرد. اما بين سال‌های 1723 تا 1735، روسيه باکو را برای مدتی از سرزمين مادري‌اش جدا کرد و در نهايت در سال 1806 آن را برای هميشه از اختیار دولت و خاک ايران جدا نمود.

  ساکنان این شهر، باکو را سه شهر جدا از هم مي پندارند. نخست «شهر کهن» که دژی است باشکوه و محصور، که در شبه‌جزيره‌ی «آب‌شوران» در درياي خزر قرار دارد.

  روسيه‌ی تزاری در سال 1806 برج‌وباروی آن شهر را بازسازی کرد. به همین سبب «شهر کهن» با کوچه‌های باريک، مساجد، ‌کاخ‌ها، کاروانسراها و بناهای باستانی هنوز ماهیت اصلی قرن دوازدهمی‌ خود را نگه داشته است.

  در سمت جنوب، شهر دوم یعنی «بوم-شهر» قرار دارد. ساخت اين شهر، مديون درآمد حاصل از نخستين موج فروش نفتی است که استخراج‌اش در سال 1872 آغاز شد.

  در این بخش خيابان‌هاي پهناور با نماهای درخشان، معماری زیبا و هنرمندانه و چشم‌اندازهای دلنشین ساحلی به چشم می‌خورد.

  در عمارت‌های پرشکوه ميليونرهايی که پیش از انقلاب روسیه به ثروت افسانه‌ای رسیده بودند؛ موزه‌هایی مخصوص هنرهاي زيبا، تاريخ و ادبيات برپا شده است. پشت سر این دو بخش سومين شهر جای ‌گرفته‌ که در پس‌زمینه‌اش، تپه‌های خليج باکو در یک امتداد دیده می‌شوند.

  در این بخش شيوه‌ی شهرسازی و معماری یکنواخت و خسته‌کننده‌ی مخصوص شوروی بیشتر دیده می‌شود. پس از فروپاشي اتحاد جماهیر شوروي در سال 1990، دورنمای خط افق باکو تغيير کرد.

  با ساخت آسمان‌خراش‌های رایج قرن بیست‌ویکم که به سبک‌ها و سلیقه‌های گوناگون با شتابی فزاینده در جای‌جای شهر سر برمی‌آوردند، در ساختار معماري باکو دگرگونی شگرفی رخ داد.

  ساخت این پديده‌های نوظهور که برآمده از درآمد نفتی این منطقه‌ هستند تا شهرک‌های جزاير خليج باکو رسید. ازجمله شهرکی به نام «اُیل راکس» (صخره‌های نفتی) که روی پایه‌هایی در عمق دریای کاسپین، در يکصد کیلومتری خط ساحلی ساخته شده است.

  اگر جیب پرپول دارید، برای سفر به باکو درنگ نکنید، که لذت‌های مبسوط و افسانه‌ای در انتظارتان است. سرمایه در باکو، حرف اول و آخر را مي‌زند.

  با پول، از تمیزترين سواحل گرفته تا هواي مطبوع و تهویه شده، دور از بادهاي سرد قطبي و بهترین باغ‌های ‌خرم و شادابی که درست در دل مرداب‌های نیمه‌خشک و نمکي سربر آورده‌اند را می‌توان خریداری کرد.

  البته اين امکانات براي همه فراهم نيست. زندگی در سطح استانداردهای جهانی در اين کشور (با گذشته‌ی سوسياليستي) تنها به گروه‌هاي مشخصي يعني افراد بلندمرتبه در سياست و بازرگانان محدود می‌شود.

  با وجود گنجینه‌های فرهنگی کهنی که از گذشته در غنای اين کشور متمدن نقش داشته‌اند، دولت آذربايجان از سال 1990 دست به اخراج ارامنه‌ی آذربايجان زد. شايان ذکر است که جامعه‌‌ی ارامنه‌ی آذربايجان از سده‌ی پانزده در اين کشور زندگي ‌کردند و در آن به سعادت و آرامش رسيده بودند.

  افزون بر این دولت باکو حق حفظ اموال و کنیسه‌های یهودیان را که اتحاد جماهير شوروي پیشین هم براي آنان به رسمیت شناخته بود، از آنان گرفت.

  اين رفتار در روند آشتی بين‌المللي بسیار نکوهش شده. در باکو، بيرون از دايره‌ی برگزيدگان و نخبگان فرهنگی، حرف از سياست اجتناب‌ناپذير است. حرف و انتقاد سیاسی به سادگی می‌تواند به برانگیختن واکنش‌هایی منجر شود که در چشم شمای گردشگر، برخورد چندان دلپذیری از مقامات دولتی به دنبال نخواهد داشت.

  پس شاید بهتر باشد از دیداری بدون حاشیه و ‌حرف و حديث لذت ببرید.

  جمعيت: 2078000 نفر

  فصل بازدید: بهمن تا اردیبهشت، آبان و آذر
   

  تور باکو و دیدنی هایش

  ایستادن برفراز ديوار قديمي شهر

  شکوه خیره کننده‌ی مجموعه کاخ‌هاي شيروان‌شاهيان از سده شانزدهم.

  چشم‌انداز شهر از برج میدن

  صرف يک فنجان چای در کاروانسراهای بازمانده از سده‌های میانه

  ديدار از «آکادمی علوم باکو» که به هزينه‌ی يک ميليونر محلی و به پیروی از قصر «کُنتارینی» در ونيز، به تقليدی از سبک معماري گوتيک ايتاليايي ساخته شد.

  ميدان«آب نما» (فواره)

  ميزهای شطرنج و کافه‌های کنار خیابان‌ها، جایی برای وقت‌گذرانی و استراحت

مقایسه کنید

شما میتوانید تور ها را با هم مقایسه کنید
رزرو کنید
با پر کردن فرم سفر را رزرو کنید
رزرو کنیدمتن فوق را وارد کنید

نظر بدهید

نظر خود در مورد این تور را به اشتراک بگذارید
نظر بدهیدمتن فوق را وارد کنید

تور های مرتبط


مقالات مرتبط